Koupením zvíře nezachráním
Když už dorazíte na místo předání, kde si uvědomíte, že asi není vše v pořádku, začíná teprve opravdu velmi těžké rozhodování.
To to nejde asi slovy vyjádřit, jak se kupující musí na místě cítit, když mu pomalu dochází, že se nejedná o férový obchod, že zvíře na tom není dobře a opravdu nevypadá tak, jak by mělo….
Začíná rozhodovací paralýza, jestli si zvířátko i tak odkoupit a “zachránit” ho z toho prostředí, nebo ho tam nechat a rychle odjet pryč...
Bohužel, když se to nemusí na první pohled zdát, je tu POUZE JEDNO SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ: Nechat tam zvířátko a rychle odjet pryč!
Ať to zní sebevíce těžce a neempaticky, jen takto zastavíme business těchto překupníků a množíren. Pokud si zvířátko vezmeme, podpoříme tím obchod a chod množírny, která když bude mít kupující, bude stále množit.
A další věc, zavážete se tím na opravdu nepříjemnou cestu finančně, psychicky i fyzicky velmi náročnou. Buď se budeme celý život zvířátka trápit a řešit s ním psychické či zdravotní problémy (pravděpodobně obojí), nebo to skončí brzkým úmrtím Vašeho nového člena rodiny.
Pokud si nechcete pořizovat zvířátko s PP, POŘIĎTE SI NOVÉHO ČLENA RODINY Z ÚTULKU!
Tam ho opravdu zachráníte, dáte mu nový domov, zvířátko bude vděčné. Nic není hned, sledujte útulky, které se \vám líbí a počkejte si na toho správného parťáka. :-)
Jak si nekoupit psa/kočku z množírny
Prozkoumejte inzerát
Snažte se zjistit vše o prodejci, pročtěte si komentáře pod inzerátem a třeba si prodejce vyhledejte i v jiných skupinách na sociálních sítích, případně na webových stránkách, pokud má.
Setkání před předáním
Nenechte na sebe tlačit z hlediska co nejdřívějšího předání, pokud má chovatel štěňátka/koťata, rozhodně se nechystá na dovolenou apod.. Ideálně, abyste se jeli na zvířátko nejdříve podívat, seznámit se a aby prodejce měl zájem i o Vás a váš životní styl. Ověří si tím, že je pejsek (kočka) vhodná přímo pro vás. Pokud se přijedete na zvířátko podívat, měli by tam být sourozenci a minimálně matka.
Zkontrolujte zdravotní stav
Ikdyž nejste veterinář, podívejte se svým laickým okem na zvířátko. Kontrolujte hlavně to, jestli se Vám přisaje k prstu (je brzy na odebrání od matky), jestli má čisté oči, uši a zadeček. Má mít užprorostlé mléčné zuby, žádné viditelné kožní problémy. To jsou asi ty nejzákladnější věci, které si sami můžete zkontrolovat.
Správné dokumenty
Dbejte na to, abyste podepsali kupní smlouvu. U pejska zkontrolujte správnost evidenčního listu a vyplněného očkovacího průkazu. V útulcích se podepisuje adopční smlouva.
Když už jsem zvíře koupil/a
Pokud jste si už štěně (kočku) koupili, a zjistili jste, že to nebyl úplně férový prodej, hned to řešte! Jděte k veterináři, nechte ho zkontrolovat, prověřte dokumenty, které jste k němu dostali.
Pokud má pejsek zdravotní problém, má falešně vyplněný očkovací průkaz apod.. je možné to řešit s policií jako klamání spotřebitele. (Pejsek není čistokrevný, má zdravotní problémy, falešné dokumenty apod…)
Je možné také zkontrolovat, zda je zvířátko a celý jeho vrh vůbec oficiálně nahlášen (pokud mám doma 3 a více psů starších 12 měsíců, musím se registrovat a vést evidenční listy pro každé štěně).
Uvědomujeme si, že jít do akce není vždy jednoduché, ale jen tak dokážeme toto týrání zvířat zastavit, čím více hlášení, tím více se tomu policie bude věnovat.
Můžete se také v různých facebookovýmh skupinách poptat a propojit s dalšími podvedenými kupujícími, a být tak společně silnější.
Nahlášení množírny/podezření
Je skvělé, pokud získáte jakýkoli důkaz o tom, že jste se setkali s množírnou. Nahlaste to na policii třeba jako klamání spotřebitele a zároveň vyplňte formulář zde. Je to odkaz na webovou stránku spolku Hlasu zvířat, který se skládá z advokátů a právníků, kteří ve svém volném čase pomáhají podvedeným a snaží se zastavit týrání zvířat a fungování množíren.