Jak poznat množírnu

Definice a ustanovení zákona

Rozdíl mezi psem z množírny a psem bez PP

Na co si dát pozor, jednání množíren

Techniky prodeje množíren 

Nejčastější plemena v množírnách


Definice a ustanovení zákona 

Od 1. února 2021 vzešla v platnost novela zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, v nichž je spousty nových ustanovení, díky kterým máme větší práva zabránit týrání zvířat.  Je jich hned několik, my tu vypíšeme ty (pro nás) nejdůležitější a vysvětlíme je jednodušeji 
vlastními slovy.

§ 7a, Ochrana psů a koček při jejich rozmnožování 

(1) Je zakázán chov psů nebo koček, včetně jejich rozmnožování, v zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby (dále jen „množírna“). Množírnou se rozumí zařízení, včetně bytu, uvedené ve větě první, i když není hlavním cílem činnosti chovatele rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku.

Tady je poprvé množírna definovaná jako pojem. Množírna není tedy jen špinavý dvorek s několika kotci, jako se to hodně prezentuje v médiích, ale i babička chovající doma 10 koček, o které se nezvládá starat tak, aby každé z nich uspokojila její potřeby.

(2) Každý, kdo je chovatel, a nebo má 3 a více fen, je povinnen vést evidenci o všech prodaných i darovaných štěňat nebo koťatech a uchovávat ji po dobu 3 let.

(3) Každý, kdo je chovatel a nebo má 3 a více fen, je povinnen vést o každém narozeném štěněti evidenční list, jehož podobu definuje Ministerstvo zemědělství. Uchovávat jej po dobu 3 let. Nový majitel dostane kopii, tento evidenční list má přesnou podobu, lze tedy ověřit, jestli je pravý.

(4) Zároveň musí být každý pejsek čipovaný a číslo čipu mít napsané v evidenčním listu.

(5) Evidenční list obsahuje: 

a) Identifikační údaje chovatele
b) Místo jejich chovu
c) Informace o jejich matce, zejména plemeno, jméno, datum narození, číslo čipu nebo tetování
d) Informace o štěňatech, zejména datum narození a jejich počet, počet štěňat uhynulých po 7 dnech od narození, u každého štěněte číslo čipu, jméno štěněte a jeho pohlaví
e) Informace o očkování a odčervení štěňat, případně o jiném veterinárním ošetření, která byla provedena do doby převodu štěňat, nejdéle do 6 měsíců jejich věku.

(6) Majitel psa musí dodržet, že fena má maximálně 3 vrhy za 24 měsíců a štěně je odebrané od feny nejdříve v 50 dni věku. 

(7) Majitel kočky musí dodržet, že kočka má maximálně 3 vrhy za 24 měsíců a kotě je odebrané od kočky nejdříve v 84 dni věku. 

§ 7b, Prodej nebo předání psa nebo kočky novému chovateli

Je zakázán prodej nebo předání psa nebo kočky na veřejném prostranství (s výjimkou veřejného vystoupení zvířat).

§ 13a, Zvláštní podmínky pro obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy 

(5) Je zakázán prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.


Rozdíl mezi psem z množírny a psem bez PP

Pes bez PP 

Může se stát, že se na vesnici zaběhne pejsek (kocour) a jsou z toho štěňátka (koťátka). Majitel feny (kočky) se o ně může starat s tím nejlepším vědomím a svědomím, dát jim základní zdravotní péči a poté je předat do dobrých rukou.

To ale nemění nic na tom, že nikdy nedostanete čistokrevnou rasu. Nevíte na 100%, jak bude pejsek (kočka) vypadat a jaké bude mít povahové rysy, protože se mu toho v hlavě může “smíchat” více. 

Zároveň si zvířátko berete možná od zkušeného chovatele daného jedince, ale ne od zkušeného chovatele co se péče o štěňátka (koťátka) týče. Nemusejí být správně socializovaní, což má za následky bojácnost, vyjíždění po ostatních, a případně také zdravotní problémy jako třeba problémy s končetinami v dospělosti, pokud štěňátko (koťátko) nebylo pod odborným dohledem.

Pes bez PP - útulek 

Tady máme dvě varianty, jedna varianta je pejsek, kterého z nějakého důvodu odloží do útulku přímo majitelé, tam můžete mít více informací o jeho původu, stav apod… takže je to podobné viz horní odstavec “pes bez PP”. 

Nebo, jak tak většinou bývá, je pejsek (kočka) v útulku tzv. nalezenec. Není známý jeho přesný věk, rasa, původ a ani to, čím si prošel. Je tu třeba daleko větší práce, ohleduplnosti a opatrnosti. 

Je důležité počítat s tím, že se může u pejska objevit něco, s čímž jste úplně nepočítali. Na druhou stranu je 100x lepší zachránit pejska (kočku) z útulku, než si pořídit zvíře z množírny a podpořit tak tento ošklivý business.

Zvířata zachráněná z útulku bývají velmi vděčná svým novým páníčkům! A pokud se Vám něco nezdá, komunikujte to s majiteli útulku, ti by Vám měli pomoct a případně Vás někam nasměrovat.

Množírna 

Život štěňátka/koťátka je od narození velmi frustrující. O něj, jeho sourozence ani jeho rodiče není dobře postaráno. Zvířata jsou týraná, mají málo jídla, pití i prostoru. Neexistuje tam zdravotní péče - zvířata jsou zablešená, začervená, mívají různé vrozené vady, předkusy, potíže se zažíváním apod… 

V dnešní době už víme, že je velmi důležitá také socializace pro pohodové šťastné zvíře fungující v lidském světě, ani to tam nedostanou. Jsou odebrání velmi brzy od matky, takže jsou frustrovaní, bojácní, ustrašení,…

Cena následné veterinární péče je pak mnohonásobně vyšší, než jakákoli pořizovací cena zvířete s PP.


Na co si dát pozor, jednání množíren

Standardně se štěňata (koťata) pořizují z certifikovaných tzv. chovatelských stanic, které jsou vedeny v evidenci. S chovateli se komunikuje přímo a pro zvířátko si nastávající majitelé jedou právě do chovatelské stanice. Často si stanice své majitele dokonce vybírá a některé odmítá, protože si není jistá jejich následující péčí o pejska (kočku) nebo správně zvoleným plemenem.

Stejně tak je tomu u správně vedených útulků. Nechtějí dát pejska nevhodný majitelům a své svěřence vydávají zásadně po několika návštěvách daného pejska (kočky) právě v útulku. 

Pokud se chcete vyhnout zakoupení psa z množírny, je několik varovných znamení, kterým musíte věnovat pozornost. 

Pochybný inzerát

• Každý inzerát na zvířátko si prověřte. Prověřte jméno inzerenta a jestli ho propojíte s chovatelskou stanicí. Prozkoumejte její webové stránky, recenze. Také si projděte komentáře pod inzerátem a případně přiložené fotky. 

Nižší cena

• Vždy si udělejte průzkum, kolik průměrně stojí dané plemeno, kolik za něj chtějí chovatelské stanice. Pokud bude inzerát nabízet štěně či kotě znatelně levněji, je to samo o sobě podezřelé.

• V ceně za psa či kočku u chovatelské stanice je zahrnuto očkování, odčervení, speciální krmivo, hračky, nečekané veterinární výdaje a podobně. Většinou není ani do částky zahrnutý neustálý dohled, socializace apod. Množírny naopak ušetří na všem, neexistuje odčervení, žádná veterinární péče, voda a jídlo v nejhorší kvalitě a jen ve velmi tragicky malém množství, socializace žádná. 

Uspíšené jednání

• V inzerátu se často objeví poznámka o nutnosti rychlého jednání, případně na Vás budou tlačit v následné komunikaci, abyste si zvířátko rychle předali. To znamená, že se potřebuje množírna zvířátka zbavit, aby za něj nemusela utrácet další peníze a uvolnila místo pro jiné.

• Chovatelské stanice s budoucími majiteli komunikuje včasně a dlouho, aby se ujistila, že svěří svá štěňata či koťata do dobrých rukou. Dnes jsou běžné osobní setkání či video-pohovory.

Nemožnost štěně navštívit před pořízením

• Množírna je skrytá před veřejností. Dnes je už předávání na veřejných místech (např. parkoviště) zakázáno, překupníci jsou ale chytří a na předání si Vás pozvou klidně i k sobě domů, kde to vypadá čistě, ale většinou tam nejsou žádná další zvířátka (sourozenci), případně falešná (zdravě vypadající) fena jako “matka”.

• Někdy může překupník z množírny napsat, že jede zrovna kolem a předat vám zvířátko kdesi „příhodně“.

• Chovné stanice naopak vyžadují, aby se budoucí majitelé přijeli seznámit, (mnohdy i několikrát) – aby Vás poznali jak majitelé chovné stanice, tak i Váš budoucí pejsek či kočička.

Příliš malé štěně

• Množírny se nestarají o jakékoli fyziologické ani biologické potřeby zvířat. Štěně (kotě) většinou od matky odloučí velmi brzy po narození a nabízejí ho mnohem dříve, než je vůbec zákonem dovoleno.

• Podle zákona je možné štěňátko od matky odebrat nejdříve ve věku 50 dnů, kotě pak ve věku min. 84 dní.

• Někdy může být těžké to poznat. Proto můžete zkusit jednoduchý test – dejte pejskovi prst k tlamičce – pokud se na váš prst přisaje, je ještě příliš mladý, aby mohl od své matky pryč.

Viditelně špatný stav

• Pejsek (kočka) z množírny se nebude lesknout čistotou. Bude mít dost možná na chlupech u zadečku zaschlé výkaly (od průjmu), bude mít znečištěné uši a možná i zánět v očích.

• Svrab se pozná podle drobných černých teček na uších.

Nulová výbava

• Chovné stanice vám ke zvířátku dají jeho oblíbenou hračku, napachovanou dečku od maminky a sourozenců, balení granulí a další vybavení.

• Od množírny nedostanete pravděpodobně nic.

Následná komunikace

• U množíren je nulová. Zbaví se pejska a s vámi už nechtějí mít nic společného.

• Chovné stanice udržují kontakt a ve většině případů vyžadují fotky a krátké zprávy. Alespoň po určitou dobu.


Techniky prodeje množíren

Je jich opravdu spousty a navíc se stále mění! Nicméně sepsali jsme Vám tady ty, se kterými se kupující setkávají nejčastěji. 

Většinou se každý scénář shoduje na několika bodech: 

• žádné webové stránky
• prosba o rychlé jednání - co nejdříve si zvířátko přijet vyzvednout
• nemáte moc informací, fotek, žádná zdlouhavá komunikace,..
• zvíře, konkrétní pejska nedostanete se všemi důležitými dokumenty (očkovací průkaz, evidenční  list, kupní smlouva) nebo jsou falešně vyplněné / nevyplněné
• po nákupu už se o Vás ani o zvířátko nezajímají

A teď si pojďme ukázat několik konkrétních případů:
(Tyto příklady nemusí platit vždy a u všech, berte prosím na vědomí, že každý překupník a množírna jsou jiní, vymyslí  novou taktiku, jinou strategii apod. Zároveň chovné stanice mohou fungovat trochu odlišně).

Inzerce / webové stránky

Chovatelská stanice Množírna
vlastní webové stránky inzeráty často na e-bazarech
často profily na sociálních sítích x
hodně informací a fotek informací a fotek je minimum
cena je dražší – odpovídá standardu cena je nižší
chtějí komunikovat dopředu minimální až nulová komunikace

Požadavky na zájemce

Chovatelská stanice Množírna
zamluvení zvířátka probíhá většinou hodně dopředu, proces výběru majitele a vhodného zvířátka je delší a důsledný chce zvířátko udat co nejdříve
vyžaduje osobní setkání (někdy i více) x
vyžaduje komunikaci i po předání štěněte/kotěte – fotky apod. (zajímá se, že je v dobrých rukou) x
zajímá se o majitele a jejich styl života, zda se hodí k danému plemeni a podle toho vybírá konkrétní štěně/kotě x

Předání štěněte

Chovatelská stanice  Množírna
v chovatelské stanici (u majitelů doma), kde jsou k vidění sourozenci, matka a případně další zvířata, jsou tam známky života zvířat (hračky, misky na vodu, pelíšky,…) kdekoli jinde než v množírně (u překupníka doma (hezké, čisté, ale bez známek, že by tam žilo větší množství zvířat, u vás doma, náhodné místo, kudy zrovna překupník projíždí), většinou nevidíte sourozence
zodpoví všechny vaše otázky, připraví balíček pro zvířátko a poradí, jak zvířátko bezpečně převést domů nebudou chtít odpovídat na moc otázek (ideálně žádné), předání proběhne rychle, většinou nic navíc nedostanete
odběr štěňátka ve věku min 50 dnů, kotě pak ve věku min. 84 dnů štěně nebo kotě je moc malé (poznáte, že chce sát z prstu), odebráno velmi brzy od matky

Stav a výbava štěněte

Chovatelská stanice  Množírna
vypadá zdravě, čistě (pokud se zrovna někde nevyválelo), opečovaně nevypadá zdravě ani čistě, nejčastěji vidět na očích a v uších (není to ale pravidlem)
je zralé na odloučení od matky(min. 50 dní věku, obvykle ale 2. až 3 měsíc věku) je příliš malé / drobné (přisaje se k vašemu prstu – ještě potřebuje kojit)
štěně je očkované, odčervené, očipované (vyplněný očkovací průkaz, doklad o čipu) většinou není nic z toho (často množírna lže, ale nemá o tom doklady, případně dostanete očkovací průkaz, který není správně vyplněný)
pokud štěně/kotě musí užívat léky, dostanete je alespoň na pár dalších dní pokud by mělo zvíře užívat léky, množírna to nebude ani vědět (zvířata nevozí k veterináři – pokud by vyžadovali extra péči a peníze za léky / operace, zastřelí je, protože pro ně nejsou výdělečná)
zvíře dostane základní výbavičku, napichovanou dečku/hračku od matky a sourozenců x
dostanete veškeré dokumenty: vyplněný očkovací průkaz, evidenční list, číslo čipu, kupní smlouvu oboustranně podepsanou, průkaz původu nedostanete nic, nebo falešně vyplněné dokumenty

Nejčastější plemena v množírnách

• Čivavy
• Jorkšíři
• Buldočci
• Pomeraniany
• Mopsy

Napište nám

Toto je pouze obecný kontaktní formulář.
Chcete-li nám nahlásit případ množení / týrání zvířat, použijte prosím formulář ZDE.